ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 14-ին ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելին:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հանձնաժողովը բարձր է գնահատում հիմնադրամի հետ նախկինում ձեւավորված գործընկերային հարաբերությունները եւ լիահույս է հետագայում առավել սերտ համագործակցության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ նոյեմբերին Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում Հայաստանի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագրի ստորագրման կարեւորությանը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը երկուստեք ունի դրական նշանակություն եւ ընդգծել, որ ստորագրման արդյունքում կողմերի համար ստեղծված «win-win» (երկուստեք շահելով) ռազմավարությունը լինելու է երկկողմ հարաբերությունների հաջողության գրավականը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաեւ հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները, փոխանակել կարծիքներ եւ գաղափարներ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանմանն աջակցող ծրագրերի իրականացման շուրջ: Այս համատեքստում կարեւորվել է ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ եվրոպական հասարակությունում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների վերաբերյալ ճշգրիտ տեսլականի ձեւավորումն ու ընկալումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Վերլուծական խորհուրդ» աշխատանքային խմբի ստեղծմանը եւ նպատակներին:
Թոմաս Շրապելը ողջունել է հանձնաժողովի նախաձեռնողական գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ հետագա համագործակցությունը կլինի ակտիվ եւ արդյունավետ:

А.Ашотян: “В отношениях РА – ЕС стратегия взаимовыгоды (“win-win”) – залог успеха”
14 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял руководителя региональной программы по Южному Кавказу фонда “Конрад Аденауэр” Томаса Шрапеля.
Приветствуя гостя в НС, А.Ашотян отметил, что комиссия высоко ценит сформировавшиеся ранее партнерские отношения с фондом и уверена в более тесном сотрудничестве и реализации совместных программ в дальнейшем.
В ходе встречи стороны обратились к отношениям РА – ЕС, а также подчеркнули важность подписания в ноябре на ассамблее Восточного партнерства нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС с Арменией. В этом контексте А.Ашотян отметил, что подписание соглашения имеет положительное значение для обеих сторон, и подчеркнул, что стратегия взаимовыгоды (“win-win”) – залог успеха.
На встрече стороны также обсудили возможности реализации совместных с фондом программ, обменялись мнениями и идеями по осуществлению программ, содействующих укреплению связей ЕС – РА. В этом русле особо выделена важность формирования и восприятия как в армянском, так и европейском обществе четкого видения отношений РА – ЕС.
На встрече обсужден также ряд программ, осуществляемых по инициативе Постоянной комиссии НС по внешним связям. В частности, привлечено внимание к созданной по инициативе комиссии рабочей группы “Аналитический совет”, к ее целям и функциям.
Томас Шрапель приветствовал инновационную деятельность комиссии и выразил надежду, что дальнейшее сотрудничество будет активным и эффективным.